پروفیل و قوطی استیل (ضد زنگ)

پروفیل و قوطی استیل(ضد زنگ)

پروفیل و قوطی ضد زنگ یا استنلس استیل یکی از سازه های ساخته شده از فولاد هستند. آنها بنا بر کاربردی که دارند در اشکال و مقطع های مختلف تولید و روانه بازار می شوند. برای آشنایی بهتر با پروفیل و قوطی و انتخاب بهتر آنها  لازم است از تاریخچه  استنلس استیل اگاهی داشته باشیم.  پس با ما همراه باشد.

تاریخچه و نکات ضروری درباره استنلس استیل (فولاد ضد زنگ)

استنلس استیل آلیاژی از فولاد می‌باشد، که اصلی‌ترین عناصر تشکیل‌دهنده آن آهن، کروم و نیکل است.  پایین ترین درصد جرمی کروم در آن ۱۰٫۵ درصد و بالاترین درصد جرمی کربن آن ۱٫۲ درصد می‌باشد.

در اواخر دهه ۱۸۹۰، شیمی‌دان آلمانی هانس گلدشمیت فرایند آلومینوترمی (ترمیت) را برای تولید کروم عاری از کربن توسعه داد. میان سال‌های ۱۹۰۴ و ۱۹۱۱، چندین محقق، به ویژه لئون گیلت از فرانسه، آلیاژهایی تهیه کردند که امروزه فولاد زنگ‌نزن به حساب می‌آید.

مقاومت و استحکام فولاد ضد زنگ در برابر زنگ زدگی و خوردگی ناشی از رطوبت محیط بسیار مورد توجه قرارگرفته است. علاوه بر آن عدم نیاز به رنگ و درخشندگی و قابلیت انعطاف و شکل پذیری آنها را به مصالح پر کاربرد تبدیل نموده است. قوطی و پروفیل استیل ضد زنگ یکی از مقاطع فولادی هستند و به اشکال مربع و مستطیل وارد بازار می گردند. ضخامت های کمتر و سایز کوچکتر پروفیل ها در ساختمان سازی و دکوراسیون بیشترین کاربرد را دارد. بزرگترین اندازه و سایز این مقاطع در خودرو سازی، ساخت کشتی ها و صنعت کاربردی است.

 قیمت و واردات پروفیل و قوطی استیل ضد زنگ :

در زمینه واردات این مقاطع در ایران باید گفت کشور چین یکی از قدرتمند ترین تولیدکنندگان فولاد در دنیا می باشد. محصولات فولادی کشور چین کل بازار ایران و در سطح وسیعتر اکثر کشورها را در مورد توجه و هدف قرار داده است. پروفیل های استیل 304 نیز از این کشور در سایز و اشکال مختلف وارد ایران می شوند.

 

عوامل متعدد موثر در قیمت گذاری پروفیل و قوطی استیل (ضد زنگ)

.در زیر به چند عامل موثرتر در نوسانات قیمت فولاد، استیل در بازار ایران اشاره می شود.

  1. افزایش و کاهش و به طور کلی نوسانات ارزی در کشور
  2. میزان تقاضای بازار
  3.  درصد مالیات و ارزش افزوده
  4. میزان هزینه هایی که در طی فرایند واردات از کشور مبدا  صورت میپذیرد
  5. پشتیبانی دولت به بازرگانان و واردکنندگان با تخصیص ارز نیمایی و یا کم کردن هزینه های گمرکی

 

سخن پایانی: در این مقاله سعی کردیم به صورت مختصر و مفید از فولاد و خصوصا پروفیل و قوطی استیل سخن بگوییم. به نوسانات قیمت و عوامل موثر در آن اشاره نمودیم. با خواندن این مطلب می توانید اطلاعات بیشتری کسب کرده و انتخاب مناسبی داشته باشید. هدف ما از این مطلب این بود تا انتخاب شما را آسان تر نماییم.