انواع استنلس استیل ها

انواع استنلس استیل

استنلس استیل یا همان فولاد ضد زنگ از خانواده ورق استیل ها است. از ترکیب آهن و کربن همراه با مقدار کمی کروم تشکیل شده است. برای بالاتر بردن مقاومت در برابر خوردگی استیل می توان مقداری مولبیدن، تیتانیم، نیوبیوم اضافه کرد. این محصول علاوه بر مزایای زیست محیطی و ضد زنگ بودن، دوام بالایی نیز دارد. برای آشنای با انواع استنلس استیل  در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

استنلس استیل در شرایط آب و هوایی مرطوبت (زنگ زدگی)

در تماس استنلس استیل با اکسیژن یک لایه اکسید کروم روی سطح مواد تشکیل می شود. این لایه به صورت منفعل از آن محافظت می کند. در هنگام خراش، لایه کرومی خود به خود ترمیم می شود.

ویژگی وکاربرد استنلس استیل 04

 

ویژگی ها و کاربرد استنلس استیل

مهم ترین ویژگی های استنلس استیل

 • از بارزترین ویژگی قابل بازیافت بودن آن به طور کامل است. در ساخت و ساز میزان بازیابی آن نزدیک به 100 است؛ از نظر محیطی نیز خنثی و بی اثر است.
 •  این آلیاژ دارای تنوع زیادی بوده و می توان سطح آن را رنگ آمیزی کرد. در معماری و ساختمان سازی بیشترین کاربرد را دارد.
 • این فلز دارای خواص قوی محیطی و انعطاف پذیری، سختی و کشش بالا است. همچنین در مقابل ساییده شدن مقاوم است. همچنین رفتار های مکانیکی خود را در هر دمایی حتی دماهای بسیار پایین حفظ می کند.
 • این محصول با داشتن دمای بحرانی 800 درجه سانتیگراد نشان می دهد که بهترین مقاومت گرمایی را در میان فلزات دارد. این مقاومت برخلاف سایر فلزات همراه با انتشار گاز های سمی نیست.
 • تمیز کردن این مواد بسیار آسان است و با شوینده های معمولی نیز پاک می شوند. این فلز پر ارزش می تواند به عنوان ماده اصلی سازنده ظروف آشپزی هم به کار رود.

انواع استنلس استیل ها

استنلس استیل ها را بر اساس اجزای آلیاژ ها به چهار دسته زیر می توان تقسیم کرد :

 1. آستنیتی
 2. فریتی
 3. مارتنزیت
 4. داپلکس

 

مهمترین ویژگی های استنلس استیل های آستنیتی :

 • بزرگ ترین و محبوب ترین خانواده فولاد های ضد زنگ، آستنیتی است. 60 درصد تولید ورقه های فلزی را در جهان، به خود اختصاص داده است.
 • از ویژگی های این فلز می توان به امکان جوشکاری راحت و مقاومت بالا در برابر خوردگی اشاره کرد.
 • پر مصرف ترین فلز  دسته آستنیتی ها آلیاژ های گرید 304 و 306 هستند. که به ترتیب  اغلب  برای تولید مواد استرلیزکننده و لوازم جراحی کاربرد دارد. در این میان استفاده از گرید 304 متداول تر و رایج تر است.

 ویژگی های بارز استنلس استیل های فریتی :

 • فلزهای موجود در گروه فریتی ها به علت زیاد بودن وجود کربن سخت تر هستند. اما شکنندگی زیاد تری دارند. چکش خواری آن ها هم به مراتب زیاد می شود.
 • به علت کمبود عنصر تیتانیوم در آن ها، قیمت بسیار پایین تری دارند. و بسیار با صرفه می باشند.
 • محبوب ترین عضو فریتی ها گرید430 می باشد. این دسته از استیل ها کاربرد های متعددی در صنایع و به ویژه صنایع خودروسازی دارند. برای مثال از آن ها در مخازن آب گرم و اگزوز خودرو استفاده می گردد.

 مشخصات خاص استنلس استیل های ماتنزیت :

 • مارتنزیت ها بالاترین درصد کربن را در بین آلیاژ های هم خانواده خود دارند. اساسا در ساخت اغلب ابزار آلات برای مثال ابزار برش، قاشق و چنگال استفاده می شوند.

 کاربرد و شناخت استنلس استیل های داپلاکس:

 • داپلاکس ها در زیر ساخت شبکه ای خود ترکیبی از آستنیت و فریتی ها را دارند. و به همین دلیل ویژگی های آن دو مثل سختی آلیاژ و مقاومت الکتریکی بالا را دارا می باشند. همچنین این گروه از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند. آلیاژ های این گروه در صنایعی مثل خمیر کاغذ، آب شیرین کن، تولید گاز و غیره کاربرد محسوسی دارند.

 

تا به اینجا با انواع استنلس استیل آشنا شدید، امیدواریم که این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.
مطالب مرتبط:
قیمت لوله استنلس 304
خرید پروفیل استیل 304
قیمت خرید ورق های استنلس 304