کاربرد لوله های استنلس استیل

لوله استنلس استیل

 لوله استنلس استیل (Stainless steel) آلیاژی از جنس آهن است که به استیل ضدزنگ (In ox steel) نیز معروف است. استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ از اضافه کردن کروم به فولاد معمولی ساخته می شود. برای افزایش مقاومت دربرابرخوردگی این آلیاژ مقدار کمی کروم را به آن اضافه می کنند. امابرای دستیابی به لوله ضدزنگ نیاز است تا حداقل 10.5 درصد کروم به فولاد اضافه شود. برای اگاهی از دلایل کاربرد وچگونگی استفاده از فولاد بعنوان یکی از با اهمیت ترین فلزات با ما همراه باشید. ما سعی داریم در این مقاله از مزایا و دلایل استفاده روز افزون فولاد ضد زنگ سخن بگوییم.درباره  استفاده استیل در ساختمان سازی و معماری توضیح دهیم.

 

دلایل کاربرد روز افزون استنلس استیل

امروزه استفاده و کاربرداستنلس استیل (ضدزنگ)از نظر ساختاری و در معماری رو به افزایش است. معماران و بسیاری از کمپانی های اجرای مجنمع های بزرگ مسکونی و تجاری در فضا سازی پروژه های عظیم خود ازاین متریال بهره فراوان می برند. برای آشنایی بیشتر با دلایل و مزایا و نقش لوله های استنلس استیل در معماری  درادامه مطلب با ما همراه باشید.

دلایل عمده استفاده از لوله های استنلس استیل رابه اختصار میتوان چنین ذکر نمود:

  • قابلیت شکل پذیری آسان و توانایی مقاومت در مقابله فشار خارجی و محیطی
  • قابلیت دوام و تحمل حرارت در زمان آتش سوزی و حریق
  • امکان استفاده آسان و تنوع در اشکال و سایز  ها و رنگ
  • قابلیت ضد خورندگی و مقاومت بالا در برابر رطوبت در مناطق شرجی و پر باران
  • قابلیت بازیافت 100% استنلس استیل و استفاده مجدد از آن در چرخه تولید
  • از مناسب ترین آلیاژ ها در کارکرد زیست محیطی و حفاظت از منابع طبیعی

 نکته مهم و کلیدی از مقایسه فولاد ضد زنگ( استنلس استیل) با فولاد کربنی

از مزیت های قابل توجه فولاد کربنی نسبت به فولاد ضد زنگ یا همان استنلس استیل فرایند تولید با هزینه پایینتر می باشد. با توجه به این هدف در تجارت همواره دستیابی به کالایی با پرداخت هزینه پایین و کیفیت بالاتر مد نظر می باشد.

این سوال به ذهن خطور می کند که چرا باید از فولاد ضد زنگ استفاده کرد؟

در پاسخ به این سوال باید چنین گفت: فولاد ضد زنگ(استنلس استیل)وقتی در معرض هوا قرار گیرد با اکسیژن موجود واکنش نشان می دهد.نتیجه این واکنش تشکیل لایه اکسید کروم می باشد.لایه اکسید کروم یک لایه محافظ است که به سطح مواد می چسبد و از بروز خوردگی و بعبارتی اکسیداسیون آلیاژ جلو گیری می کند. نگته مهم و کلیدی در تفاوت فولاد ضد زنگ و  فولاد کربنی درست در همین عبارات نهفته است.درست حدس زدید فولاد کربنی نیز در معرض اکسیژن اکسید می شود و اکسید آهن به وجود می اید.اما بر خلاف اکسید کروم ،اکسید آهن به مواد نمی چسبد بلکه بیشتر جذب می گردد و بصورت خوردگی خود را نمایان می کند.در نتیجه هزینه استفاده از استنلس استیل پیامدهای مالی و زیست محیطی طولانی تری دارد.

 

مزایای کاربرد استنلس استیل در معماری مدرن

همانطور که در بالا اشاره شد در عصر ما با ظهور معماری مدرن کاربرد استنلس استیل به صورت ورق استنلس استیل ، لوله استنلس استیل و پروفیل استنلس استیل بسیار پر طرفدار است.یکی از ویژگیهای استنلس استیل در معماری زیبایی خاص و تنوع در اشکال مختلف همراه با قابلیت درخشندگی و باتابی نور می باشد.شکل گیری عبارت هنر مدرن یا هنر مفهومی مارا به این نکته سوق می دهد.در معماری مدرن نقش نور و روشنایی

و به طور کلی زیبایی بصری بسیار حائز اهمیت می باشد.رشد جمعیت و داشتن فضای اختصاصی در مساحت های کوچک بر اهمیت این موضوع می افزاید. حالت درخشان و انعکاسی استنلس استیل فضایی زیبا روشن و سه بعدی در چشم مخاطب ایجاد می کند. و ضمن زیبایی بصری، حالت اغوا کننده از نور و روشنایی ایجاد می کند . همچنین به قابلیت ویژه شکل پذیری آسان استنلس استیل و امکان ترکیب با مواد دیگری مانند چوب و شیشه اشاره نمود.

 

 

استنلس استیل و نقش محیطزیستی

نقش و کار کرد زیست محیطی استنلس استیل 304

رشد صنعت و پیشرفت روز افزون و سریع  آن برای  آسایش انسان ها امکان های فراوانی پدید آورده است. استفاده از انواع ماشین ها و دستگاه های غول آسای صنعتی،خودروهای لوکس و… از آن جمله اند. بسیاری از کارهایی که توسط  بشر در طول تاریخ به صورت یدی و مکانیکی انجام می گرفت با ماشین آلات و فناوری های جدید جایگزین شده اند. همانطور که می دانیم از معایب این پروسه غیر قابل کنترل تولید مواد زائد می باشد. بخش صنعتی یکی از بزرگتریت تولید کنندگان عمده گازهای آلاینده و زباله های زیستی می باشند. استنلس استیل به علت محتوای آلیاژ هایی که در ترکیب آن استفاده شده اند امکان بازیافت از طریق ذوب مجدد مواد را فراهم می نماید. و این از مهمترین نقشهای زیست محیطی این آلیاژ به حساب می آید.

 جمع بندی پایانی :

در این مطلب از دلایل استفاده استنلس استیل سخن گفتیم . به تفاوت های فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ اشاره کردیم . برای آشنایی بیشتر خوانندگان عزیز به دلایل عمده استفاده استنلس استیل به ویژه لوله های استنلس استیل 304در معماری اشاره نمودیم . نکاتی کلیدی از قابلیت های بصری استنلس استیل و نقش های زیست محیطی آن بیان نمودیم. در انتهای مطالب مشکل ایجاد زباله های صنعتی و اهمیت استفاده از این آلیاژ را در کاهش این معضل توضیح دادیم. امیدواریم خواندن این مطلب دید وسیع تر و اشتیاق بیشتری برای کاربرد استنلس استیل را برای شما فراهم آورد.